top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

קרבה רגשית בטיפול - הגנות מפני קרבה רגשית והזמנה אל עבר החלמה

מטופלים מגיעים אלינו לטיפול על מנת ליצור מערכת יחסים אינטימית וקרובה עם עצמם באמצעות הקשר הטיפולי. בעוד כולנו מחווטים ורוצים להיות קרובים רגשית אל עצמנו ואל אחרים, מטופלים מגיעים לטיפול עם דפוסים אשר בעוד ייתכן כי הצילו את חייהם בעבר, כיום הם גורמים לסבל, סימפטומים ולבעיות בהן הם מבקשים לטפל.


אחד הנושאים החשובים אשר לא מקבל התייחסות מספקת בשיח הטיפולי הוא הגנות טקטיות. לא מדובר בהגנה או דפוס התנהגות אחד אלא כמקבץ דפוסים / הגנות אשר מתאחדים יחד ומטרתם להרחיק אנשים ביניהם את המטפל מכל אפשרות לייצר קרבה רגשית.


דאבנלו, מייסד גישת ISTDP ממנה יצאו כל הגישות הדינמיות החוויתיות, החל לצלם טיפולים בשנות ה-60 של המאההעשרים ולנתח את הפגישה הטיפולית מרגע לרגע על מנת לעזור למטופלים להשתחרר מסבלם. בעשותו כן, הוא שם לב כי בעוד יש מטופלים אשר מתקשים לחוות ולהביע רגשות מסוימים, ישנם מטופלים אשר באופן אוטמטי מפעילים מערך שלם של דפוסי התנהגות כגון : המנעות מקשר עין, דיבור מעורפל, קפיצה מנושא לנושא, שתיקות, פסיביות, רציונליזציה, שפת גוף סגורה ולא מעורבת ועוד. כאשר כל אלו פועלים יחדיו במטרה למנוע כל אפשרות של קרבה רגשית ולמעשה לא מאפשרים למטופל ליצור את הקשר הטיפולי ולפתח מערכת יחסים אינטימית עם עצמו.


חומה זו של דפוסים / הגנות מפני קרבה רגשית יכולה לבוא לידי ביטוי באופן ורבאלי ובאופן לא ורבאלי. עלינו להקשיב גם עם האוזניים וגם עם העיניים (אלן אבאס), חומה זו אינה מאפשרת לטיפול להתקדם וכל עוד אינה מטופלת ומוסרת הטיפול לא יתקדם. מטופלים יכולים לדבר באופן מנותק על חייהם על מנת לשמר ריחוק רגשי ובאופן אוטומטי להזמין את המטפל ואנשים בחייהם להישאר מרוחקים בעוד המטופלים סובלים מדיכאון, בדידות וסימפטומים אחרים.


התעלמות מדפוסים אלו יכולה לייצר בעיות רבות בהמשך הטיפול עת המטפל מתייחס למטופל אשר לכאורה מגויס ומעורב בטיפול בעוד שמה ששולט בטיפול הם אותם דפוסים, ניתוק רגשי וחומה של ריחוק בין המטפל למטופל. הגנות ודפוסים אלו חייבים להיות מוסרים לחלוטין על מנת שהמטפל והמטופל יוכלו לעבוד יחד, כל עוד יש חומה רגשית ביניהם, הטיפול לא יוכל להתקדם.


אין לנו כמטפלים זכות להיכנס לחייהם הפנימיים של מטופלים ללא שקיבלנו רשות, האפשרות לייצר קרבה רגשית דורשת אישורמהמטופלים להיכנס אל ביתם, אל לנו להתפרץ דרך הדלת האחורית או להסתובב סחור וסחור סביב הבית, רק המטופלים יכולים לפתוח לנו את הדלת אל מקדשם הרגשי, אנחנו יכולים לבקש שוב ושוב להיכנס על מנת שנוכל ביחד לעזור למטופלים, על מנת שהמטופלים יוכלו לחוות את עולמם הרגשי במקום לדבר על מה שיש בו באופן מנותק (מחוץ לבית).


למשל מטופלת אשר מגיעה לטיפול ומתקשה לדבר על מה שהיא רוצה, על הקשיים שלה, על מה שעובר עליה, שותקת, מביטה לרצפה, אומרת שהיא רוצה לעבוד על הדברים אבל מתקשה לתת לעצמה את המקום כדי שהיא והמטפל יוכלו ביחד לעזור לה לפתח מערכת יחסים קרובה עם עצמה.


הצעת התערבות למטופלים אשר מתקשים לאפשר לעצמם להתקרב רגשית ומתקשים לאפשר למטפל ולאנשים בחייהם להתקרב אליהם.


מטופלים פסיביים - מרצים - אשר מנסים למצוא חן בעיני המטפל אבל לא מדברים על מה שמפריע להם:


אתה שם לב שכאשר אתה מגיע לטיפול, משקיע מהזמן והכסף שלך ורוצה לעשות משהו טוב עבור עצמך, יש כאן עוד חלק בך שמפריע לי ולך לדבר באופן פתוח על מה שבאמת מפריע לך. הוא בא לידי ביטוי בכל מיני דרכים: למשל בזה שאתה עוצר הרבה בין משפט למשפט, בזה שאתה לא יוצר איתי קשר עין, החלק הזה עוצר אותך מלפתח קשר אינטימי עם עצמך והחלק הזה הוא זה אשר מנהל את הטיפול כרגע. אז אני ואתה רק יכולים להסתכל על זה ולחכות עד שאני ואתה נוכל לדבר באופן חופשי ופתוח על מה שחשוב לך וכדי שאני אוכל באמת לעזור לך. אתה מבין למה אני מתכוון? אני ואתה בידיים של חלק שלא רוצה שתקבל עזרה שבאת לקבל כאן, ומה אנחנו יכולים עוד לעשות חוץ מלהסתכל על זה, להבין יחד שזה מה שקורה ולחכות עד שאני ואתה נוכל לעבוד יחד. מה אתה חושב?


התערבות (ארוכה) מסוג זה מאפשרת למטופלים לראות את ההגנות שלהם, ולייצר הפרדה בין החלק הבריא לחלק אשר מייצר את הסבל בחייהם. היא מדברת אל החלק הבריא של המטופל ומאפשרת לו לבוא במגע איתו. היא מזמינה לייצר ברית טיפולית לקרבה רגשית והסכמה על אופן העבודה יחד ועל המשימה הטיפולית. היא מזהה את ההגנה ומבהירה את המחיר שלה ובאופן מאוד מאוד אמפתי מזמינה את המטופל לייצר ברית טיפולית אל עבר החלמה ואל עבר פתיחות רגשית.


**** מאחר ומדובר בדפוסים אוטומטיים לא מספיקה התערבות אחת על מנת להסיר מחסומים אלו, עלינו לשוב ולהזכיר למטופלים את החלקים הבריאים שלהם. זו מהותו של הטיפול: ליצור סביבת עבודה בריאה של החלמה ותפקידנו כמטפלים לשוב ולהזמין את המטופלים אל עבר אותה בריאות ואל עבר אותה החלמה. החדשות הטובות הן שהתמדה בהתערבויות אלו יכולה לייצר שינוי של ממש בזמן קצר וקרקע לעבודה טיפולית פוריה ביותר. אבל נדרשת התמדה ועקביות, כשם שהדפוסים הם עקביים כך ההזמנה לבריאות והחלמה ולקרבה רגשית תהיה עקבית - דפוס והגנות מרחיקות מקבלות מענה : הזמנה לבריאות והחלמה עד אשר המטופל בוחר בבריאות, הבחירה היא שלו, האחריות לייצר סביבה בריאה ולהזמין אל עבר קשר רגשי קרוב היא שלנו המטפלים.

570 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page