top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

מה הרציונל העומד בבסיס ההתערבויות והאם הוא גמיש

במהלך הטיפול ישנן אינספור דרכים בהם ניתן לעזור למטופלים. באופן מפתיע יותר או פחות, האופן בו מטפלים מנסים לעזור למטופלים נותר זהה לאורך הטיפול. למה הכוונה? מטפלים סבורים כי אם הם יאפשרו למטופל להגיד באופן חופשי מה שעולה לראשו, או אם יעשו שימוש בטכניקה של חשיפה של רגשות או כל טכניקה אחרת של גילוי עצמי ועוד כי זה מה שבסופו של דבר יעזור למטופל להרגיש בטוח ולהפתח בטיפול.


העניין הוא שלא המטפל ולא הטכניקה הם מה שעוזר למטופל להתקדם בטיפול ובחייו, אלא זהו הרצון העמוק ביותר של המטופל להיות אחד עם מה שהוא מרגיש ולהיות אדם בעל רצון חופשי בינו לבין עצמו ועם אחרים.


המטופל מראה רצון עמוק זה בטיפול במגוון דרכים, ומסתיר אותו במגוון דרכים. זהו עקרון מרכזי שדאבנלו דיבר עליו כעבודה עם הגורמים התאומים - הברית הטיפולית המודעת והלא מודעת וההתנגדות המודעת והלא מודעת. תאומים - עולים ונעים יחד. שווה לעצור רגע ולחשוב על מה שיש לISTDP להציע לעולם הטיפול. מדובר בעיקר בגישה שמדברת על סט עקרונות להבדיל מטכניקה כזו או אחרת אשר נועדו לעזור למטופל להיות בקשר עם אותו רצון עמוק להחלים.


הברית הטיפולית היא הרצון להחלים, היא באה לידי ביטוי באופן ברור יותר ופחות. כאשר מטופל יושב מולנו עם דחף לאהבה או לזעם, הוא מבקש שנעזור לו להרגיש את הדחפים אשר הוא צריך בדרך כלל להסתיר. כאשר מטופל נמנע, הוא מבקש מאתנו לא להמנע מצד אחד ולא לכפות עליו את הרצון שלנו מצד שני אלא לעזור לו לראות את הרגשות הדחפים אשר עולים ולהיות זה אשר לוקח בעלות עליהם, מאחר והם כבר עולים וכבר חלק מהטיפול.


לכן, חשוב שהמטפל יעריך מרגע לרגע מהו הצורך של המטופל ברגע הנוכחי אל מול המטרות החשובות לו בחייו. אם המטפל נותר עם רעיון כלשהו לגבי מה המטופל צריך לעשות זה יגרום בדרך כלל למצב של חוסר איזון בקשר ולכך שהמטפל נמצא מעל למטופל ומנסה להוביל אותו לכיוון כלשהו, לא משנה כמה הכיוון נכון, כל עוד הרצון העמוק של המטופל לא מוביל אותו בטיפול, העבודה הטיפולית לא תוכל להתקדם. ואם תתקדם לא תישאר לאורך זמן.


למשל, כאשר המטופל נמנע מלהרגיש את הרגשות שלו אבל נראה שמוט לחלוטין בגוף. יכולות להיות לכך סיבות רבות שהמטופל נוקט בעמדה זו אבל הקשר צריך להתייחס למטרות ולשאיפות של המטופל ברגע זה ולא לנסות להוביל פעולה אקטיבית מצד של חולשה של המטופל.


"תרצה שנראה מה אנחנו יכולים לעשות יחד כאן כדי לעבוד אל עבר המטרות שלך היום?"

"איפה כדאי שנתחיל היום כדי שתהיה לך תוצאה שתוכל להיות מרוצה ממנה?"


כאשר המטופל מרגיש את הרגשות שלו בגוף אבל רגיל להמנע מהם, הצורך שעולה הוא עזרה ועידוד אל מול ההרגל להמנע, הרציונל הוא לדבר אל הכוחות הפועלים ברגע הנוכחי, שוב, הברית הטיפולית מצד אחד וההרגל ההתנגדות מצד שני.


"אתה שם לב שאתה מתרחק ממני עם הרגשות שעולים (מטופל מסתכל לצד), זו הדרך להסתיר אותך ואת היכולות שלך (לוודא שהמטופל מבין), מה הרגשות שעולים איתי?


מטופלים חייבים להבין מה קורה בטיפול כדי שיוכלו לשנות את ההרגלים שלהם ואת הדרך בה הם רגילים להיות במערכות יחסים. ההתערבויות של המטפל חייבות להיות ממקום של עבודה משותפת עם המטופל כשני אנשים שווים אשר עובדים אל עבר המטרות של המטופל, אם מערכת היחסים לא שווה, המטפל צריך לראות זאת ולתקן זאת כדי לעזור למטופל להרגיש בטוח לעשות את העבודה הטיפולית.


"מה לדעתך יקרה לקשר ביננו אם תוכל להרגיש את כל הרגשות אשר אתה רגיל להמנע מהם בדרך כלל?"

"אני מבין שמצד אחד אתה רוצה להפתח ולהרגיש את הרגשות שלך ומצד שני אתה חווה אותי כמי שאתה מפחד להפתח איתו למרות שאם הבנתי אותך נכון אתה לא מפחד ממני?"

"אני מבין את הקושי והדילמה שלך, מצד אחד אתה רוצה להפתח אבל מצד שני אתה רגיל להמנע מאנשים ולהסגר ואז אותו הדבר קורה כאן איתי, מה שמייצר דילמה עבורך, הבנתי אותך נכון?"


כל אלו נועדו להבהיר את הקשר הטיפולי ולהבטיח שאנחנו בעמדה שווה ולא נמצאים במאבק לא מודע של יחסי כוחות אשר משחזר מערכות יחסים מהעבר.


המטופל מספר לנו במילים ובמעשים במה הוא צריך עזרה ואיך הוא רגיל להיות במערכות יחסים, התפקיד שלנו הוא להיות מי שאנחנו באמת באופן האנושי ביותר, מנסים לעזור למטופל דרך זה שאנחנו שונים מהאופן בו המטופל רגיל להיות במערכות יחסים ולחוות אנשים במערכות יחסים, במילים אחרות, לא לתת למטופל דרך ההתנהגות שלנו סיבות לא להתקדם, למשל כאשר אנחנו מדברים יותר מדי, מרצים והמטופל יושב ומקשיב באופן פסיבי ועוד דוגמאות רבות. התפקיד של המטפל הוא ללכת עם החלקים הבריאים של המטופל ולעזור לו לפנות נגד מה שמונע ממנו להתקדם בטיפול.


לכן, חשוב מאוד דרך צילום בודיאו והדרכה על וידאו לראות איך המטופל מגיב אלינו, איך אנחנו מגיבים אליו ואיך אנחנו מפתחים רציונל להתערבויות אשר מבוסס על העיקרון הכללי של שילוב הברית הטיפולית המודעת והלא מודעת ביחד עם התייחסות להתנגדות המודעת והלא מודעת אל עבר עבודה משותפת למטרות המטופל בכאן ועכשיו באמצעות הרגשת כל הרגשות , המחשבות, הדחפים האינטימיים ביותר.


14 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page