top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

למה מטופלים לא מרגישים בטיפול

המטרה של כל טיפול היא לעזור למטופלים להרגיש את הרגשות שלהם - הרגשות אשר המטופל לא הרגיש עד היום ואשר הביאו אותו לחפש טיפול הם אלו אשר יכולים לאפשר למטופל לחיות את החיים אשר לא יכל לחיות עד כה.


ועדיין, כולנו כמטפלים יודעים עד כמה מאתגרת ומורכבת היא עבודת הטיפול ועד כמה קשה לאפשר למטופלים להרגיש את הרגשות שלהם באופן אמיתי, כנה, בכל גופם, כאשר הם יודעים את רגשותיהם ואת הוויתם בעצמותיהם.


נקודה ראשונה : רגשות זה לא תובנה


הרבה פעמים מטפלים "מאמינים" למה שמטופלים אומרים ולא מאפשרים למטופל את מלוא חווית הרגש. העובדה כי מטופלים אומרים שהם מרגישים לא אומרת שהם מרגישים את הרגשות בגופם. במשך תקופה ארוכה ועדיין בימינו אנו, המושג רגשות מקבל יחס תאורטי בעולם הטיפול. רגשות מדוברים בטיפול כאילו הם משהו מופשט המצוי מחוץ לגופם של המטופלים. הגוף נשאר מחוץ לחדר הטיפולים. אמירות כלליות כמו : כבר כעסתי וזה לא עזר, או : לא באתי לכאן להיות עצובה. נותרות עמומות ומעורפלות ומותירות את הטיפול כולו ללא מיקוד.


בטיפול דינמי חוויתי או בכל טיפול לצורך העניין חשוב עד מאוד כי המטופל ירגיש את הרגשות שלו ביחד עם התחושות הפיזיות אשר באות עם הרגש :


1 - זיהוי הרגש ושיימו.

2 - תחושת הרגש פיזית בגוף.

3. חווית הדחף בגוף אשר מגיעה עם הרגש בצרוף דיוקן כתוצאה מחווית הדחף בו המטופל יכול לראות מה הדחף רוצה לעשות בדמיונו עד אשר הדחף עובר ומגיע רגש חדש.


כל אלו מאפשרים את חווית הרגש המלאה ונותנים מידע רב למטופל על חייו הפנימיים ועל המקור של קשייו, רצונותיו, תשוקותיו ועוד.


אולם, בדרך לחווית הרגש עושה המטופל שימוש בעיקר בדפוסים אשר למד מהעבר, אלו הגנותיו והאופן בו הוא למד להתמודד עם עולמו הרגשי. אחד הדברים המרכזיים אשר מונעים ממטופלים להרגיש באופן טבעי את רגשותיהם הם אותם דפוסים והגנות אשר אילמלא המטפל עוזר למטופל לראותן, את מחיריהן, ומזמין אותו לבחור בבחירה טובה עבורו -ימנעו מרגשות לעלות ויותירו את הטיפול תקוע.


מטופלים אינם מודעים להגנות ואינם מודעים לכך כי ההגנות פוגעות בהם. הן הדרכים בהם מטופלים למדו להסתיר את עצמם ואת הרגשות שלהם ולשמור על אנשים אחרים מעולמם הרגשי. את מה שדמויות ההתקשרות לא קיבלו והיו חרדים ממנו למדו המטופלים להסתיר ולשמור לעצמם על מנת לשמר את הקשר עם דמויות ההתקשרות - זו מתנת האהבה שלהם (בנג'מין) מה שהציל את הקשר הכה יקר בעבר גורם לסבלם כיום וללא עזרת המטפל יוותרו המטופלים עם סבלם ולא יחוו את עולמם הרגשי ואת מי שהם באמת מאחורי ההגנות.


עבודת הגנה


בטיפול דינמי חווייתי המעשה האמפתי והחומל ביותר הוא לעזור למטופלים להגן על עצמם מפני ההגנות אשר תוקפות אותן. לכן אנו לא יושבים מהצד כאשר הגנות תוקפות את המטופל. בפגישה טיפולית המטופל יכול לעשות שימוש בלמעלה מ300 הגנות ולכן עלינו להתערב עם כל הגנה וההגנה, עם כל תוקף ותוקף אשר עולה על מנת לעזור למטופלים לצאת מהפגישה כאשר הם מרגישים שפיתחו את היכולת שלהם להכיר את עצמם וכאשר רגשות החלו לעלות כתוצאה מכך באופן טבעי ולא כאשר הם הופכים ליותר מדוכאים בפגישה. אנו עושים זאת בקול אוהב ורגיש ובאופן הבא :


1) מזהים את ההגנה - "יכול להיות שהמחשבות הללו פוגעות בך עכשיו?" - הפרדת המטופל מההגנה - פיתוח יכולת התבוננות על ההגנה אל מול הזדהות איתה.

2) ביטוי מחיר ההגנה ותפקידה - יכול להיות שהמחשבות הללו גורמות לך לדיכאון ממנו אתה סובל? - אם המטופל לא רואה את המחיר ואת ההקשר הוא ימשיך לזהות בתוקפן כחבר.

3) האם תרצי לגלות מי את מאחורי המחשבות הללו ? גיוס הרצון לאחר שהמטופלת רואה את ההגנות שלה היא יכולה לפנות כנגדן.


***זיהוי הרצון - כאשר מטופלים נראים מגויסים - הם מזדקפים בכיסא - הם מביטים בנו - יש מתח בגוף כאשר הם מוכנים לקראת פעולה ומעורבים - הרצון שלהם מגויס - כאשר הם לא - ואומרים כן אבל זה נשמע כמו לא או אולי - ההגנות עדין פועלות לכן חשוב לבדוק אלו הגנות עדיין מותירות אותן במרחק מהרגשות שלהם?


"את שמה לב שאת אומרת שאת רוצה אבל את משפילה מבט, האם שמת לב לכך? (יכולת התבוננות עצמית) כאשר את משפילה מבט בפני הרצון שלך להכיר אותך אנחנו לא יכולים לעזור לך. האם תרצי לגלות מי את מאחורי המבט המושפל הזה?"


"אתה אומר שאתה רוצה להיות קרוב אל האהובים שלך אבל אתה אומר שאתה לא מאמין שאתה יכול לעשות זאת, אתה שם לב לחומת הספק הזו אשר עומדת בינך לבין אהובייך ובינך לביני כעת? מה אנחנו יכולים לעשות לגבי זה? אם חומת הספק תישאר, אתה תישאר רחוק מהאהבה שלך לאנשים היקרים לך, אלו רגשות עולים פה איתי אשר גורמים לך לשים את חומת הספק הזו?


כל אלו נועדו על מנת לשפוך אור על דפוסי והגנות המטופלים וכדי לגייס רגשות אשר מכוסים על ידי הגנות. חשוב מאוד לקחת את הזמן בעבודת ההגנה ולא למהר להתמקד ברגשות כאשר ההגנות פועלות, מה שיוביל לברית טיפולית שלילית אשר לעיתם לא ניתן יהיה לשקמה ואשר יאריך עד מאוד את הטיפול. כל הזמן עזרו למטופלים להתגונן מפני התקפת ההגנות, הגנות לא עוזרות למטופלים, הן אלו אשר יוצרות את סבלן, לכן עם הרבה אהבה אנו מראים זאת למטופלים כדי שרגשות אשר מחכים לעלות ומחכים לעיתים עשרות שנים מתחת להגנות וחרדה יוכלו לבוא באופן טבעי יותר ויותר אל פני השטח מאפשרים למטופל את מה שלא ניתן היה להרגיש בהתקשרות בטוחה.


חשוב לציין כי לכל הגנה תפקיד לשמור על מערכת היחסים וחשוב לתת תוקף לתפקיד ההגנות בעבר ויתרה מכך מתן התוקף מאפשר העלאת תכנים חשובים לטיפול :


"מסיבה כלשהי את שומרת על מרחק בינך לבינך ובינך לבין אנשים אחרים, הייתה לך סיבה מצוינת לעשות כך אני בטוח, ומסיבה כלשהי נאלצת לעשות זאת בעבר ככל הנראה זה הציל את הקשרים בעבר גם אם היו קשרים לא טובים, היית חייבת לעשות זאת בעבר, אבל כיום זה גורם לך לבדידות ולסבל. האם נוכל לגלות מי את מאחורי חומת הבדידות והריחוק הזו?"


חשוב לציין כי להגנות יש רווחים!!! כל עוד המטופל לא מוכן לוותר על רווחי הגנות אל עבר מטרה אשר חשובה לו יותר, אין כל סיבה לעשות את העבודה הקשה לשם כך בטיפול, לכן יש לשפוך אור על כל היבטי דפוסי ההגנות בהקשר של רצון המטופל ומטרותיו בטיפול, רק המטופל עצמו יכול לוותר על הגנותיו אל עבר מטרה אשר חשובה לו יותר, לכן עזרו למטופל להיות בעמדת בחירה כדי שיכול לבחור את חייו ואת האופן בו הוא רוצה לחיות את חייו - למטופלים רבים תהיה זאת הפעם הראשונה ותגלית מרעישה.קחו את הזמן בעבודת הגנה ועזרו למטופלים לראות היטב את הגנותיהם - תמיד הזמינו את המטופלים לעשות משהו טוב עבור עצמם.
153 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page