top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

ללמוד מהמטופל ולעזור לו לראות את המציאות הפנימית

אחד הדברים שיכולים לעזור לכל אדם כאשר הוא רוצה לשנות משהו בחייו הוא לקבל את המציאות הפנימית כמו שהיא כשלב ראשון. ללא קבלת המציאות אין כל אפשרות לשנות אותה. בטיפול חשוב מאוד לעזור למטופלים לזהות בתחילת הטיפול את המציאות הפנימית אשר מנהלת את חייהם כיום. כאשר אנחנו מקשיבים למטופלים ועוזרים להם לראות סיבתיות, כיצד דבר מוביל לדבר אנחנו יכולים לראות ביחד בפני מה אנו עומדים.


לעיתים אדם שנראה כלפי חוץ עם בטחון עצמי מתברר כמי שחושש מאוד ומייצר חומה בינו לבין האחרים, ודווקא מי שנראה כחסר בטחון מתגלה כבעל פוטנציאל ויכולות. לכן חשוב לא להסיק מסקנות ולעבוד עם סיבתיות. מטופלים מגיעים לטיפול עם הסיפור שלהם. המטפל עוזר להם לראות כיצד ההגנות שלהם יוצרות את הסבל שלהם. לרוב המטופלים בטוחים שאין להם בעיה, המציאות היא הבעיה, התוצאה היא הבעיה, מה שהיא עשתה זו הבעיה, מה שהבוס עשה זו הבעיה, מה שבן הזוג לא עשה זו הבעיה, מה שהאחר חושב זו הבעיה, ומה שהמטפל לא עושה זאת גם הבעיה (מה שנכון לא מעט מהפעמים). ואת כל אלו המטופלים מספרים לנו, אנחנו צריכים : להקשיב היטב ולארוז זאת בחזרה למטופלים:


מטופל: אין לי מה לעשות לגבי החיים שלי עכשיו, אין לי חשק לעשות שום דבר, הכל התחיל לפני כשנה כאשר התפטרתי מהעבודה שלי, הרבה זמן רציתי לעזוב אבל זה לא הסתדר, המשפחה, החיים, האחריות, ועכשיו אין לי חשק לעשות שום דבר, מה אפשר לעשות?


ניתוח : הבעיה כפי שמוצגת : מישהו אחר אמור לדעת מה לעשות כי אני לא יודע, התעלמתי מעצמי במשך תקופה ארוכה בגלל מציאות החיים החיצונית, (השערה : אני אתעלם מעצמי עבור המטפל כפי שהתעלמתי מעצמי עד כה), המטרה: לעזור למטופל לראות סיבתיות.


התערבות : אז במשך שנים יש לך רצונות לעשות דברים כמו שאתה רוצה, אבל יש התעלמות, אתה מתעלם לטובת אנשים אחרים , עבור המשפחה, החיים, האחריות, וההתעלמות המשיכה עד שעכשיו אין לך חשק לעשות שום דבר, זה נשמע הגיוני? האם נוכל לראות דוגמא ספציפית שרצית משהו עבור עצמך והתעלמת מכך?


מייד המטפל עוזר למטופל לראות סיבתיות - רצונות עבור עצמי מבוטלים לעומת אנשים אחרים. עכשיו דרך דוגמא אפשר להבין את הבעיה לעומק.


מטופל : שרציתי לעבור תפקיד בעבודה לפני כשנתיים, הבוס שלי אמר לי שעכשיו הוא צריך אותי לצדו ובהמשך הוא ידאג לי, אבל ככה זה היה כל הזמן, רציתי לשמור על העבודה אז הלכתי איתו אבל הוא לא קיים את ההבטחה שלו.

מטפל: איזה רגשות עולים כלפיו על שהפר את ההבטחה כלפייך? (הזמנה לרגשות כדי לעבוד על הבעיה וכדי להעריך את היכולות)

מטופל: כל פעם שרציתי התהפכה לי הבטן, כל פעם שרציתי להגיד לבוס שלי לא, הייתי רץ לשירותים.

מטפל: רגשות כלפי הבוס שלך על שהפר את ההבטחה מעוררים חרדה גבוהה בבטן שגורמת לך לרוץ לשירותים, האם זה נכון?

מטוםל: כן כן

מטפל: האם אתה מרגיש חרדה עכשיו?

מטופל: לא לא, אני לא מרגיש חרדה, נמאס לי כבר מזה אבל אין לי מה לעשות עכשיו

מטפל: האם תרצה שנתמקד בך כאן מאחר והרבה זמן לא התמקדת בך? האם תרצה שהטיפול הזה יהיה ממוקד בך במקום שאתה תהיה ממוקד באנשים אחרים?

מטופ: כן כן מאוד, אבל אין מה לעשות (רוצה אבל לא רואה עדיין מה הוא יכול לעשות)

מטפל: (מסכם) - רצונות שלך ורגשות שלך כלפי אחרים יכולים להפוך לכאבי בטן או לייאוש וחוסר אונים שאתה אומר שאין מה לעשות, זה הקושי שלך שמביא אותך לטיפול?

מטופל: כן כן, נמאס לי מזה

מטפל: אז במקום להיות מיואש וחולה בבטן מה דעתך לאפשר מקום לך ולרצונות שלך?

מטופל: מה הכוונה?

מטפל: עד כה מי קיבל את הפוקוס - אתה והרגשות שלך או אנשים אחרים?

מטופל: אנשים אחרים

מטפל: וזה גרם לך לייאוש, חרדה, חוסר אונים ואין לך מוטיבציה נכון?

מטופל: כן

מטפל: אז אם תמשיך להיות ממוקד באחרים גם כאן זה יוביל לאותה תוצאה לא?

מטופל: כן, זה נכון

מטפל: אז האם תרצה להתמקד בך וברגשות שלך כאן כדי שתוכל לחזור להיות עם חשק וחיות בחייך?

מטופל: כן כן, (מזדקף בכסא)

מטפל: מה הרגשות שעלו כלפי הבוס שלך?

מטופל: כעסתי מאודמכאן יש עבודה והקשבה למה שהמטופל רוצה לעבוד עליו ועוזרים לו להתמקד בעצמו וברגשות שלו כדי להזיז את המחסומים של החרדה וההגנות - בדרך עוזרים לו לראות כל מה שעולה ועובדים ביחד אל עבר המטרה עם המשימה אשר הוגדרה בין המטפל למטופל.


טיפולים בהם המטופל מספר מה קורה לו בשבוע ואין הקשבה אמיתית למציאות הפנימית של המטופל כאשר המטפל מבהיר ובודק עם המטופל כל העת האם הם עובדים יחד, לא יובילו לתוצאות משמעותיות ויותירו את התהליך מרוחק מהמציאות הפנימית של המטופל באופן שלא מגלה אמפתיה למטופל.


מטופלים חושבים שאין מזור לבעיותיהם - שאין מה לעשות עם המציאות הפנימית שלהם, והתפקיד שלנו הוא להראות להם מה גורם לסבל - להראות סיבתיות ולאפשר להם בחירה ברצון האמיתי שלהם.


על ידי הקשבה אמפתית ורגישה למטופלים, המטפל בונה ביחד עם המטופל הליך מדעי מיוחד ויחיד עבור אותו מטופל, מה גורם למה, מה מוביל למה מרגע לרגע. על ידי הליך זה מרגע לרגע המטופל הופך למומחה של המציאות הפנימית של חייו ומומחה לניהול המציאות הפנימית להבדיל מנתון תחת רגשות חרדה ודפוסים.


שנה טובה של הקשבה - החלמה - וניהול חיינו הפנימיים וכתוצאה החיצוניים כהשתפקות של מי שאנו באמת.


115 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page