top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

לימוד והדרכה בפסיכותרפיה - חווית לימוד מיוחדת במינה עם ד"ר פטרישה קוגלין.

אמש השתתפתי בסמינר עם ד"ר פטרישה קוגלין. ד"ר קוגלין היא מטפלת מיוחדת במינה. בעלת ניסיון קליני של 40 שנים. מטפלת, מדריכה ומחברת ספרים המנגישים את הטיפול הדינמי החוויתי- ISTDP. מזה מספר חודשים אני מודרך אישית על ידי ד"ר פטרישה קוגלין. אני יכול להגיד לחלוטין שמדובר בהדרכה משנת חיים. לימוד אצל ד"ר קוגלין היא חוויה אחרת, חוויה של התפתחות, חשיבה עם כל החושים. בניסיון צנוע ללכוד את חווית הלימוד הייתי אומר כי ד"ר קוגלין מלמדת לא רק להקשיב ללא מודע אלא כל הזמן מלמדת כיצד לדבר אל הלא מודע.


הברית הטיפולית הלא מודעת - מפתולוגיה לבריאות


ד"ר חביב דאבנלו אשר פיתח את הטיפול הדינמי החוויתי - ISTDP, טבע את המונח הברית הטיפולית הלא מודעת. unconscious therapeutic alliance (uta), הם אותם כוחות ריפוי הנמצאים בכל אחד מאתנו, הרצון שלנו לבריאות, החלמה, ואיחוי החלקים הנפרדים בנו. פטרישה קוגלין היא אמנית בדיבור אל הברית הטיפולית הלא מודעת. כאשר מטפלים שואלים אותה בסמינר מדוע היא התערבה באופן שהיא התערבה היא כמעט אף פעם לא עונה ישירות, אלא מאפשרת למטפל לחשוב בעצמו : "אני לא אהיה איתך כאשר אתה מטפל אז בוא נראה מה אתה חושב על ההתערבות הזו?" זה אחד הכוחות הגדולים של ד"ר קוגלין, היא מלמדת!, לימוד היא היכולת של המטפל לפתח בעצמו את ההבנה הקלינית העמוקה שלו.


ד"ר קוגלין מלמדת במהלך ההדרכה ובמהלך הסמינר עצמו שיעור בגמישות וחוכמה. "הגיע אליי לטיפול מטופל אשר סבל במהלך כל חייו מדיכאון קליני ורעידות בכל חלקי גופו, אמו ואחותו סבלו אף הן מדיכאון קליני וטופלו בנזעי חשמל. המטופל הגיע אליי לטיפול. בתחילת הפגישה הרביעית הגיע כאשר הוא מתוח כולו, הוא מספר שהמתח התחיל לפני הפגישה איתי, ההשערה שלי הייתה שיש לו רגשות כלפיי, שהוא מגיע עם מתח לפגישה ומתחת לכל המתח הזה יש רגשות כלפיי."


שיעור בהקשבה ללא מודע מאת ד"ר קוגלין


ד"ר קוגלין לא הלכה שבי אחר ההשערה שלה, למרות שהיא הודתה שהייתה די בטוחה שיש למטופל כעס כלפיה וכי השערה זו גם הלכה יד ביד עם האופי המרצה של המטופל אשר במהלך כל חייו היה אחראי על אחרים ולעולם לא חשב על עצמו.

מטו': זה לא קשור אלייך, אין לי רגשות כלפייך, כל מה שאני עובר בפגישות כאן קשה לי מאוד, קשה לי מאוד להתמודד עם כל זה, זה דורש ממני הרבה ואני כזה כבר כל כך הרבה שנים, כל כך הרבה שנים אני האדם שאני, זה לא קשור אלייך, זה קשור אליי. (לחישות מהתת מודע : אני כל כך הרבה שנים מחכה להיות מי שאני, מחכה לצאת החוצה - זה סימן חיובי - כוחות הריפוי משמיעים קולם אבל עדיין בלחישות, המטופל עדיין תחת ההגנות של חוסר אונים, אבל הן מתחילות להיסדק מעט).

ד"ר קוגלין בסמינר עצמו:

אני באמת חושבת שהיה לו כעס כלפיי, אבל הנה העניין : (שימו לב לאופן החשיבה הגמיש, החכם והמרתק) : יושב מולי גבר בן 50 שרגיל במהלך כל חייו לרצות אחרים, הוא אומר לי לא - זה לא קשור אלייך - זה קשור לקושי שלי להתמודד עם חיי ולחשוב על עצמי, אם אני מתעקשת על הכעס שלו כלפיי - אני בקלות הופכת להיות לעוד אחת מהדמויות אשר הוא חווה כדומיננטיות בחייו - ולא רציתי להיות הדמות הזו, זאת בחירה שעלינו לעשות בתור מטפלים, האם ללכת עם ההשערה שלנו או להיות גמישים ולראות את המטופל אשר מולנו. זאת הייתה הבחירה שלי, אבל כל אחד צריך לבחור עבור עצמו, לחשוב עבור עצמו ואז לבחון את ההשערה שלו אל מול תגובות המטופל מרגע לרגע.

ד"ר קוגלין מלמדת את המטפלים כי אין תשובה אחת נכונה, אין דרך אחת נכונה. יש חתירה אחר האמת הרגשית של המטופל אבל אין דרך אחת להגיע לשם. זה לא אומר שד"ר קוגלין לא חותרת כי המטופלים ימצו את מלוא הפוטנציאל שלהם. להפך.


שינוי בטיפול מאת ד"ר קוגלין


ד"ר קוגלין:

כיצד נדע שהמטופל באמת משתנה? כיצד נדע שהוא משאיר מאחור את הדפוסים וההגנות אשר גרמו לסבל שלו? מה אנו רוצים לראות בחדר? הגנות מעוותות את האופן בו אנו רואים את המציאות. אמרתי למטופל שהוא נותן לעצמו יותר מדי קרדיט כי הוא כל הזמן התקיף את עצמו שהוא היה יכול לעשות יותר עבור אחיו, אבל הוא כבר ביקש סליחה, ובכל מקרה הוא אמר לנו שאביו לא היה נותן לזה לקרות. אז זה לא היה משנה מה היית עושה, אתה נותן לעצמך יותר מדי קרדיט.

---- פטרישה מזמינה את המטופל לראות את הקשר בין ההגנה של התקפה עצמית ואומניפותנציה לסבל שלו.מזמינה אותו לוותר על האחריות המלאה שלו על התוצאות בחייו. יש לו אחריות אבל לא אחריות בלעדית. הוא כבר ביקש סליחה שלא עשה יותר, וכל אחד אחראי על המעשים שלו, הוא לא אחראי על המעשים של האחרים אבל מעניש את עצמו על כך.

ד"ר קוגלין : אנחנו רואים שהוא מתחיל להבין באופן עמוק (לא תובנה גרידא, אלא רואה את ההגנות שלנו ואת המחיר שלהן, האסימונים נופלים), הוא יושב מולי ואומר: נכון, אני לא אחראי על המעשים של אחרים, עשיתי כל מה שאני יכול. אני מרגיש טוב, חופשי, חזק, שאני צריך לדאוג לדברים בחיי, זה מה שאשתי תמיד אומרת לי. הוא גם אמר לי שהוא היה נוהג להקניט את אשתו, להקטין אותה, אז משהו משתנה לגבי זה כעת, הראייה שלו את המציאות משתנה, זה אומר ששינוי מתחיל להיווצר ויש לבסס אותו. כמובן שזה לא אומר שהעבודה הסתיימה, אבל חשוב לנו כמטפלים לשים לב שהמטופל מתחיל לדבר את שפת השינוי ולעזור לו לבסס זאת. זה גם אומר שאנו כמטפלים מתחילים להוריד הילוך, הברית הטיפולית הלא מודעת וכוחות ההחלמה מתחילים לנהל את הטיפול ואנו רוצים לעודד זאת ולתת למטופל את הבמה עם ביסוס השינוי בחייו.


צניעות בטיפול


ד"ר קוגלין:

כאשר הצגתי מקרה בכנס בהולנד לפני מספר שנים, הראתי טיפול ראשון אשר צולם בוידאו ושאלו אותי מהקהל: "אבל זה כל הכעס שיש לו, זה 100% מהכעס או שיש עוד? אין עוד רגשות שיש לתת להם מקום? זה ה-100%? אנחנו צריכים להיות קשובים למטופלים שלנו ולא ללכת אחרי הרצונות שלנו כמטפלים להביא תוצאות בשביל להראות שאנחנו מטפלים טובים. התפקיד שלנו הוא לעזור למטופלים, אני שמחה עם תוצאה של 85% שהמטופל רואה בה ככזאת, אנחנו תמיד מרגישים וכמובן שתמיד אפשר להשיג עוד אבל זאת לא הנקודה. זאת הגנה של פרפקציוניזם במיוחד במודל טיפול מורכב כמו בטיפול דינמי חוויתי. מצד אחד אנחנו רוצים לאפשר למטופל לעבוד במלוא הפוטנציאל שלו, אבל אנחנו לא רוצים לדחוף אותו לשום דבר, אנחנו מחויבים לכבד את המטופלים שלנו, את האוטונומיה שלהם, את הרצון הבריא שלהם להשתנות ומרגע לרגע לטפל בהתאם, לבקש לא להגיד, ולדעת מתי עלינו לזוז מהדרך ולתת למטופל להיות מאחורי ההגה כאשר השינוי קורה אנחנו כבר לא שם והמטופל הוא זה אשר חוזר או בפעם הראשונה מנווט את חייו.


פטרישה נשארה לשיחת סיכום מרתקת של שעה בה סיפרה על הבדלים מגדריים ותרבותיים אשר לרוב אינם נלקחים בחשבון, פטרישה שיתפה בפתיחות רבה על האתגר שלה להיות מטפלת אישה במודל טיפול גברי במהותו, אשר מעודד פריצות דרך לרגשות כתחרות מי השיג יותר פריצות דרך. פטרישה שבה והזכירה כי פריצת דרך לרגשות לא מודעים הוא רק מרכיב אחד מתוך מרכיבים נוספים בטיפול דינמי חוויתי - ISTDP : אשר מהווה מודל טיפול אינטגרטיבי, קוגניטיבי, רגשי, פיזיולוגי, אל עבר שינוי אשר המטופל רוצה בו.


אני מקווה שהכתוב מעביר את חווית הלימוד המיוחדת עם ד"ר פטרישה קוגלין. היא כבר התארחה אצל הקבוצה הישראלית בחודש ינואר 2021 לסמינר מרתק ובקרוב תתארח שוב ליומיים מרתקים של למידה בנושא קרבה רגשית וכח ריפוי האהבה בטיפול. אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליומיים של למידה מרתקת. אני מוקיר תודה ללמוד ממורים כד"ר קוגלין ומזמין להצטרף.52 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page