top of page
  • תמונת הסופר/תYuval Alon

חווית מטופלת לאחר 8 חודשי טיפול ISTDP

שמח לשתף כאן סיכום חוויה מסיום טיפול ISTDP בהסכמת המטופלת כמובן. אנו עושים את המיטב וכיף שיש נחת.


כפי שהמטופלת מיטיבה לתאר השינוי כלל שינוי מבני נפשי של ממש. המטופלת הגיעה עם כעס ודיכאון אשר מופנה פנימה במשך שנים רבות - "משאלה לסבול" ולהוריד את עצמה בפני אחרים. נדרשה עבודה של הבנייה מחדש של החרדה לשרירים הרצוניים כדי שתרגיש בטוחה כמו גם הבניה מחדש של ההגנות באופן שהיא תוכל להיות עם הרגשות שלה לדבר עליהם באופן פתוח ללא הצורך להסתגר ולהתגונן ולהעלים את עצמה. שינוי זה התאפשר באמצעות הפרדת רגשות - חרדה - הגנות - זיהוי כל אחד מהם ועזרה להרגיש את הרגשות אשר המטופלת מעולם לא זכתה להרגיש - לזהות אותם - לחוות אותם פיזית בגופה - לשים לב לדחפים אשר עולים כתוצאה מהרגשות ולפעול בחייה בהתאם למידע הרב אשר קיים ברגשות אלו - הרגשת הכעס אשר עזרה להצבת גבולות אשר היו כה חסרים ויחס טוב אל העצמי, הרבה חמלה עצמית, צער וכאב רב על הסבל אשר עברה ועל הפרידה מדמויות התקשרות אהובות. והרבה אהבה אשר המטופלת החלה להרגיש כלפי עצמה וכלפי הקרובים לה כאשר החלה להרגיש את עולמה הרגשי כמתואר.


חשוב להבין - כאשר מטופלים מפנים כעס פנימה - הם נוטים לבכות בקלות ורגשות נעלמים מהמודעות - דמעות אלו אינן דמעות אשר מקדמות אותם אלא מסמלות את החרדה אשר הם מרגישים מהאפשרות שלהם להיות בעלי נוכחות ושווים ומפני האפשרות שלהם להכיר את עצמם - להרגיש שווים בין שווים עם המטפל ועם אנשים אחרים. לכן, מטפלים נוטים להתבלבל כאשר מטופלים הסובלים מדיכאון מתחילים לבכות כחסרי אונים והופכים חסרי אונים בעצמם.


עלינו לעזור למטופלים להרגיש שווים בפני שווים ולהכיר את עצמם באמת באמצעות הבנייה מחדש של דפוסים אליהם הם התרגלו ואשר מייצרים את סבלם. זו עבודה מאתגרת אבל כפי שהמטופלת מתארת כל כך משתלמת כאשר היא זוכה לגלות את עצמה, את האני האמיתי שלה.


מפי המטופלת עצמה:..."


זכות גדולה נפלה בחלקי לעבור טיפול ISTDP.


כבר מהפעם הראשונה הרגשתי שיש בטיפול משהו אחר, משהו שלא חוויתי לפני כן.


האופן בו המטפל, יובל אלון, הפנה אלי שאלות, אתגר והינחה אותי, הוביל אותי להבנה שמה שזיהיתי עד כה כרגשות, הם בעצם מתח וחרדה (המון חרדה) ושמתחת לזה מסתתר הרגש האמיתי שלא הייתי מודעת לו. כשלמדתי לזהות את הרגשות שלי ולראות איפה אני חווה אותם בגוף, זה היה שלב מטלטל עבורי, בו צפו זיכרונות כואבים שלא הייתי מודעת לקיומם, אבל באורח פלא יכולתי להיווכח עד כמה הם מנהלים אותי וגורמים לי לתחושת איבוד שליטה על חיי.


יובל, הצליח באמפתיה וחמלה רבה, בהקשבה, ברגישות ובשאילת שאלות, להפנות את תשומת לבי להגנות ולמחירים היקרים שאני משלמת. מידי פעם חזרה ונשאלה השאלה, מהי המטרה שלשמה הגעתי לטיפול?, והאם אני מוכנה לקבל את המצב כמו שהוא ולסטות מהדרך שלי להשגת המטרה? האם אני מוכנה לקבל את חיי ולהמשיך בסבל?


בעזרת השאלות שגרמו לי למחשבות ותובנות עמוקות, הצלחתי לסדוק את ההגנות המוכרות, וכך יכולתי לראות שהן הפכו מכאלה ש"משרתות" אותי ואני מרגישה שהן חלק ממי שאני, להפוך לכאלו שמפריעות לי ומובילות אותי לתובנה שהן לא נחוצות לי יותר ואני מסוגלת ומצליחה להרגיש ולהיות נוכחת עם כל הרגשות ולהפסיק לברוח מהן. זה לא היה קל ולעיתים תסכל מאד, הפחיד ויצר חוסר נוחות וכאב. ברגע שיצאתי מהפגישה השאלות שעלו בה, המשיכו ללוות אותי במשך כל השבוע עד לפגישה הבאה.


בעיניים טובות חקרנו ביחד את החלק המוחבא והסמוי שנמצא עמוק בפנים. חלק שכל כך פחדתי לגעת בו. הצלחתי לפגוש אותו, להכיר בו ואפילו לאהוב אותו ולצרף אותו לתמונת האני השלמה. בזמן קצר של מספר חודשים חלו שינויים רבים וטובים בחיי. שינויים שהקרינו עלי ועל משפחתי. זו תחושה נפלאה של מסוגלות, עוצמה וכוח. השגת המטרות שלשמן יצאתי למסע!!!


כמי ששואפת לטפל באחרים ונמצאת עכשיו בתהליך של למידה, ברור לי שISTDP זו הגישה שארצה ללמוד ולטפל באחרים באמצעותה. אני בטוחה שהתהליך שחוויתי בעצמי יסייע לי רבות ויעזור לי להפוך למטפלת אמפתית, קשובה, מודעת ומעורבת באופן מיטבי..."

323 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires


bottom of page